7 października 2016

Przebudź swoją karierę krok po kroku

Pracujesz już kilkanaście lat w jednej firmie. Zdajesz sobie sprawę, że jesteś dobry w tym, co robisz, ale obecne stanowisko nie daje Ci już możliwości rozwoju. Postanawiasz zmienić pracę? Jest tylko jeden problem: dawno już tego nie robiłeś. Od czego w takim razie zacząć?

Oto kilka wskazówek:

  • >jasno określ, na jakim stanowisku chcesz pracować i w jakiej branży. Zastanów się, co jest dla Ciebie w obecnej pracy istotne, a co Ci w niej przeszkadza. Określ ile chcesz zarabiać i na jakich benefitach Ci zależy. Ustal, jakie jest twoje minimum. Im precyzyjniejszy będziesz, tym lepiej.
  • >zastanów się, jakie są Twoje mocne strony i talenty. Spróbuj odpowiedzieć na pytanie na ile twoje doświadczenie lub osiągnięcia zawodowe będą istotne dla przyszłego pracodawcy. Jeśli masz trudności z określeniem mocnych stron, zapytaj przyjaciół, członków rodziny, współpracowników za co cię cenią, w czym jesteś dobry…
  • >zaktualizuj swoje CV oraz informacje na portalach społecznościowych
  • >zastanów się, jakie sposoby wykorzystasz, by poszukać nowej pracy. Możliwości jest wiele:
    1. 1/Poprzez ogłoszenia. Jeśli jesteś specjalistą, menedżerem szukaj pracy na portalach specjalistycznych, gdzie ogłaszają się firmy poszukujące ekspertów. Jeśli jesteś pracownikiem średniego szczebla to śledź ogłoszenia na innych portalach.
    2. 2/Poprzez firmy doradztwa personalnego. Nie rozsyłaj swojego cv do wszystkich istniejących na rynku agencji zatrudnienia, ale postaw na współpracę z jedną znaną na rynku. Rozsyłanie dokumentów aplikacyjnych do wielu agencji powoduje, że twój potencjalny pracodawca dostaje to samo CV- twoje CV – od wielu firm, a to już może być dla niego sygnałem, że trudno Ci znaleźć pracę, że może nie jesteś taki dobry.
    3. 3/Poprzez networking, czyli wykorzystanie istniejącej sieci kontaktów. Wyślij spersonalizowane maile do dalszych i bliższych znajomych z wiadomością, że szukasz pracy. Napisz konkretnie, jakiej pracy szukasz, na jakim stanowisku lub w jakiej branży. Im więcej twoi znajomi będą wiedzieli na temat twoich preferencji tym lepiej. Networkingiem nie jest natomiast umieszczanie frazy „szukam nowych możliwości” na portalach społecznościowych typu LinkedIn lub GoldenLine. Żaden potencjalny pracodawca i rekruter nie będzie chciał pracownika ogłaszającego całemu światu: jestem w desperacji, nie ma pracy! Tego rodzaju wpisy na profilach zawodowych nie tylko komunikują desperację pracownika, ale również pokazują jego zagubienie na rynku pracy i brak umiejętności poruszania się na nim w celu znalezienia nowej posady. Takich publicznych wpisów na portalach w szczególności powinny unikać osoby bardzo doświadczone, eksperci, menedżerowie.
    4. 4/Poprzez bezpośredni kontakt z przyszłym pracodawcą. Zastanów się, w których firmach chcesz pracować. Wyszukaj swoich potencjalnych przełożonych na portalach i napisz do nich. Wyślij im krótkiego, spersonalizowanego maila z twoim załączonym CV i krótkim wyjaśnieniem jak znalazłeś ich maila i dlaczego właśnie chcesz pracować dla tej osoby lub firmy. Ten kanał polecam w szczególności specjalistom, ekspertom i menedżerom.
tagi: