14.07.2017 Karty archetypów – cz . 1 – innowacyjne narzędzie do pracy szkoleniowej dla usprawnienia komunikacji w organizacji

Zazwyczaj na szkoleniach z komunikacji analizuje się zakłócenia, podaje techniki usprawniające komunikację itd. Ale to wszystko  już było i … nie zawsze pomaga. My stawiamy na innowacyjne rozwiązania i do pracy nad komunikacją wewnątrz firmy używamy narzędzia – „Karty archetypów” autorstwa Gabrieli Borowczyk. Poniżej opis jak ta metoda sprawdziła się w biznesie.

Duża firma produkcyjna, na szkoleniu przedstawiciele różnych działów, które mają trudności w komunikacji.  Jak przebiegał warsztat dla tej grupy z użyciem tej metody?

20.03.2017 Jak dobrze komunikować się z przedstawicielami różnych kultur?

Gdy pracujmy z klientami lub partnerami biznesowymi różnych narodowości doświadczamy  wielu różnorodnych sytuacji biznesowych.  Mimo otwartości, z jaką podchodzimy do pracy zdarzają się sytuacje, gdzie mimo naszych najszczerszych chęci, nie potrafimy się zrozumieć i błędnie interpretujemy niektóre zachowania lub zdarzenia.  W tej sytuacji zrozumienie drugiej osoby, kultury, w jakiej została wychowana, jest  kluczowe dla sukcesu biznesowego i doprowadzeniu interesów do owocnego końca. Znajomość praktyk efektywnej komunikacji w międzynarodowym środowisku pracy już nie wystarcza warto również zapoznać się z teoriami i modelami kulturowymi, które pomagają uporządkować wiedzę, bo poznanie specyfik wszystkich kultur jest niemożliwe.

07.03.2017 5 pytań, na które warto sobie odpowiedzieć przed zmianą pracy

Zmiana pracy to poważna decyzja. Są tacy, którzy podejmują ją spontanicznie częściej jednak jest głęboko i długo rozważana.

Warto rozważyć kwestię zmiany pracy, bo może oznaczać krok naprzód w karierze zawodowej (o planowaniu ścieżki kariery przeczytasz tu), warto też jednak przed rezygnacją z pracy sprawdzić dlaczego się o niej myśli.

Eveline Krammers proponuje, by najpierw spróbować odpowiedzieć sobie na 5 pytań, które pomogą zdiagnozować dlaczego rozważamy zmianę i czy jest to na pewno dobry moment na to, by ją wdrożyć w życie.

28.02.2017 Dlaczego warto jak najszybciej zakończyć toksyczną pracę?

 

Pewnie każdy raz na jakiś czas narzeka na swoją pracę, czuje się zmęczony i nie ma siły wstać rano z łóżka. Czym innym jest jednak okazjonalne narzekanie, a czym innym praca w toksycznym miejscu pracy. Takie toksyczne miejsce pracy może być związane z mobbingiem ze strony szefa lub współpracowników, przeciążeniem ilością pracy, koniecznością ciągłego pozostawania w nadgodzinach.  Wydawałoby się, że osoba pracująca w takim toksycznym środowisku pracy, powinna jak najszybciej znaleźć sobie nową pracę. Nie zawsze jednak tak jest. Bardzo często, gdy ktoś pracuje w trudnej atmosferze, z toksycznym szefem – traci pewność siebie i energię, które są bardzo przydatne w znalezieniu nowej pracy i zaczyna dysfunkcyjne zachowania traktować jako normę

24.01.2017 Czy w każdej kulturze czas jest zawsze taki sam? Czyli o tym, kiedy spóźnienie to katastrofa biznesowa, a kiedy normalna sprawa.

 

 

Kilka lat temu na południu Hiszpanii w pięknym otoczeniu miasta Sewilla w samym środku lata … uczestniczyłam w projekcie, gdzie miałam przyjemność współpracować z osobami różnych narodowości. Oprócz mnie i mojej koleżanki Polki brali udział również Hiszpanie, Czesi, Niemcy, Japończycy, Brytyjczycy. Praca nad projektem była dość wymagająca, ale miałam poczucie, że w takim składzie eksperckim nie napotkamy trudności.

12.01.2017 Strategia na pierwsze kroki w karierze - rady (nie) tylko dla młodych

 

Zorientowałyśmy się ostatnio, że mało mamy na blogu informacji dla młodych ludzi, którzy stawiają pierwsze kroki zawodowe. Inspiracją stał się dla nas artykuł, w którym Raghav Haran przedsiębiorca i specjalista ds. marketingu daje kilka oryginalnych rad szczególnie osobom po studiach na temat tego, jak rozpocząć karierę. A oto, co radzi:

1.    Nie musisz odsiedzieć swojego, czyli zdobywać byle jakiego doświadczenia, by dostać dobrą pracę 

Przyjęło się, że trzeba się napracować, zdobywać doświadczenie, by w końcu pójść do wymarzonej pracy. Przykładem są osoby, które zdobyły pracę marzeń bez wysyłania setek cv byle gdzie i na byle jakie stanowisko. Oto przykład Niny, która założyła stronę internetową, na której napisała, że chce pracować w konkretnej firmie z branży turystycznej i by wykazać się proaktywnością przygotowała raport na temat globalnego rynku turystycznego. Strona Niny: http://www.nina4airbnb.com/

05.12.2016 Zapraszamy w podróż z kompetencją międzykulturową

 

Już wkrótce zaprosimy Was w podróż po Kulturowej Mapie Świata Biznesu. Będziemy zastanawiać się jak najefektywniej robić interesy z reprezentantami poszczególnych kultur, analizować różnice międzykulturowe i ich wpływ na powstawanie konfliktów i nieporozumień w biznesie.

Jeśli jednak zastanawiasz się, po co rozmawiać o kompetencji międzykulturowej i poświęcać temu czas spróbuję cię do tego przekonać. 

21.11.2016 Rozmowa rekrutacyjna – Jak się do niej przygotować?

Brak przygotowania do rozmowy rekrutacyjnej to skazywanie się na porażkę już na samym początku.

Jak to zrobić najlepiej i na jakie elementy zwrócić uwagę, oto kilka wskazówek:

 

1. Przed rozmową sprawdź informacje o firmie, do której aplikowałeś. Wiele danych znajdziesz na stronie internetowej firmy, ale warto również zajrzeć na portale społecznościowe. Zazwyczaj tam znajdują się najbardziej aktualne informacje o tym, w co firma się angażuje, jakie projekty prowadzi, jak się rozwija. Tam można sprawdzić również z kim się spotkamy na rozmowie.

14.11.2016 Rozmowa o podwyżce

Znajoma zaczepiła mnie ostatnio z prośbą, by zrobić warsztaty otwarte dla kobiet o tym, jak prosić o podwyżkę. Rzeczywiście nierówności płacowe między pensjami kobiet i mężczyzn cały czas są widoczne w wielu branżach.  Ten tekst jest, więc dedykowany szczególnie paniom, ale jeśli dla panów tematyka interesująca, to również zapraszam do lektury. Jak zatem rozmawiać o podwyżce?

Po pierwsze – decyzja czy zostać tu dalej

Najlepszą okazją do podniesienia sobie wynagrodzenia jest  … zmiana pracy. Zazwyczaj największe zarobki osiągają osoby systematycznie, co kilka lat zmieniające pracodawcę. Wynika to z tego, że nasza siła przetargowa jest w momencie negocjowania zasad zatrudnienia zazwyczaj dużo większa, niż, gdy już od jakiegoś czasu dla danego pracodawcy pracujesz. Jeśli jesteś znacznie niezadowolony z obecnego wynagrodzenia, rozważ czy nie warto rozejrzeć się za nową pracą.

08.11.2016 W zespole siła

Obecnie firmy są w stanie wydać naprawdę duże pieniądze na to, by znaleźć na rynku pracy świetnego pracownika i przyciągnąć go do siebie. Często szukają utalentowanych ludzi wprost u swojej konkurencji i podkupują ich, myśląc, że robią najlepszą inwestycję w zasoby ludzkie swojej firmy. Nadzieje pokładane w zakupionej „gwieździe” pracowniczej są zazwyczaj bardzo duże. Jej wiedza, umiejętności i know-how wydają się w prosty sposób transferowalne z jednego miejsca pracy do drugiego.

Czy jest tak w rzeczywistości? Czy jeden człowiek, nawet postrzegany w swojej branży jako znakomitość jest w stanie pociągnąć za sobą cały zespół, dział, firmę?

30.10.2016 Jak poprowadzić zebranie, by uczestnicy nie usnęli z nudów? - 5 błędów prowadzących zebranie szefów

Znowu zebranie ? to tylko strata czasu, kiedy mam pracować  – myślą często pracownicy  zaproszeni na kolejne zebranie firmowe.

No tak – kolejne spotkanie do poprowadzenia, ja jak zwykle będę się produkował, a  ludzie będą siedzieć w milczeniu, bierni i znudzeni – myślą przed zebraniem  niektórzy szefowie.

Dlaczego spotkania bywają nieudane, czemu często zebrania firmowe mają zły PR – poznaj 5 błędów prowadzących zebranie.

14.10.2016 Buduj networking... dolewając innym gorącej czekolady do kubków

Jestem otwarta, ciekawa miejsc, sytuacji, ludzi, ale budowanie sieci kontaktów nie należy do moich najmocniejszych stron. Niepewność budzą sytuacje, gdzie na konferencji lub prezentacji grupy i podgrupki osób głośno i ciekawie ze sobą rozmawiają, a ja nie mam odwagi podejść, przedstawić się, rozpocząć rozmowy. Czy ta opisana powyżej sytuacja coś Ci przypomina? Jeśli tak, to, co w takim razie z tym zrobić?

Miłosz Brzeziński w swojej książce „Głaskologia” pisze, że każdy człowiek nosi ze sobą swój własny kubek czekolady. Czasem jest on pełny po brzeg brązowego i słodkiego płynu, czasem wypełniony do połowy, a zdarza się też, że prawie pusty, z ciemnymi śladami czekolady na dnie. To od nas zależy, czy spotykając się z drugim człowiekiem: bliskim lub dalszym znajomym, członkiem rodziny lub zupełnie obcą osobą będziemy pozostawiać go z większą ilością czekolady w jego kubku.

Co przyniesie drugiej stronie interakcja z nami? Czy dolejemy do jego kubka? Czy może po spotkaniu pozostawimy niesmak i plamę wylanej czekolady na podłodze, a kubek prawie pusty.

07.10.2016 Przebudź swoją karierę krok po kroku

Pracujesz już kilkanaście lat w jednej firmie. Zdajesz sobie sprawę, że jesteś dobry w tym, co robisz, ale obecne stanowisko nie daje Ci już możliwości rozwoju. Postanawiasz zmienić pracę? Jest tylko jeden problem: dawno już tego nie robiłeś. Od czego w takim razie zacząć?

Oto kilka wskazówek:

06.10.2016 Jak wygląda Twoja ścieżka kariery?

Często trwamy przez lata w tej samej organizacji, bo tak jest łatwiej, bo tu wszystko jest znajome – od ludzi siedzących obok - po wykonywane przez nas zadania. Zmiana wiązałaby się z utratą stabilizacji, wyjściem ze strefy komfortu, koniecznością nauki nowych umiejętności. Takie trwanie przez lata na jednym stanowisku może jednak okazać się niebezpieczną pułapką.

Czasem osoby zwalniane po wielu latach pracy w danej organizacji uświadamiają sobie nagle, że niekoniecznie mają 15 lat doświadczenia, ale mają jeden rok doświadczenia, który powtarzał się przez 15 lat. A to doświadczenie niekoniecznie jest obecnie doceniane na rynku pracy.

Jaki model kariery sprawdza się zatem na współczesnym rynku pracy?

05.10.2016 Jak przygotować się do pracy za granicą ?

Jak ryba bez wody. Zagraniczne wyzwania zawodowe.

Pamiętam jak rekrutowałam bułgarskiego inżyniera do pracy w Wielkiej Brytanii. Szczęśliwy, bo już z listem intencyjnym w skrzynce mailowej za miesiąc wybierał się w podróż, która miała zapoczątkować jego międzynarodową karierę. Na 2 tygodnie przed wylotem zadzwoniłam do niego. Opowiadał, że jest już prawie spakowany i nie może się doczekać swoich pierwszych dni w firmie. Mówił o zmianach, które go czekają: nowych obowiązkach, planach zawodowych, zespole, w którym będzie pracował. A zmiana kraju? Pytam. „Eeee, a cóż to za zmiana, przecież to w końcu Europa”.

Jako trenerki szkoliłyśmy...